Printer Friendly Version Szerbia, Magyarország és Ausztria második trilaterális csúcstalálkozója - Belgrád, 2022. november 16. @ 17 November 2022 02:50 PM

Aleksandar Vučić, Szerbia Köztársaság elnöke ma Belgrádban Magyarország, Ausztria és Szerbia  második trilaterális csúcstalálkozóján Karl Nehammer osztrák szövetségi kancellárral és Orbán Viktor magyar ministerelnökkel találkozott. Ez alkalommal Memorandumot, egyetértési megállapodást írtak alá az Ausztria, Magyarország és Szerbia Köztársaság közötti, az illegális migráció elleni küzdelem együttes erősítéséről. 
 
„Ma aláírtuk az egyetértésünkről szóló fontos Memorandumot, a munkacsoportjaink pedig folytatni fogják a konkrét tevékenység kidolgozását. Büszkék vagyunk, hogy a szerb, osztrák és magyar rendőrök együtt dolgoznak ezen a feladaton. Azt akarjuk, hogy Magyarország, Ausztria és Szerbia számára a  védelmi vonalat délre helyezzük át, később pedig készen állunk arra, hogy Észak-Macedóniával együtt még délebbre toljuk. Ezzel védjük és őrizzük Európát, de védjük a hazánkat is” - üzente Vučić elnök, és hozzátette, hogy az illegális migránsok száma az idén tavalyhoz képest csaknem megkétszereződött. Kiemelte, hogy néhány lépést már meg is tettek e tekintetben.
 
„Az első lépés a vízumpolitikánknak az Európai Unió politikával való összehangolása. Tunézia polgárai számára már nincs vízummentesség - amely 1962 óta állt fenn -, sem pedig Burundival, és hamarosan még két országgal kell másfajta vízumpolitikát kialakítanunk, pontosan olyant, amilyen az Európai Unióban érvényes” - monda a szerb államfő, s magyarázatként hozzáfűzte, hogy az illegális migránsok Szerbiába a leggyakrabban két ország, Észak-Macedónia és Bulgária felől érkeznek. 
 
„Ma megállapodtunk, hogy közösen, Magyarország és Ausztria támogatásával több rendőrt alkalmazunk az Észak-Macedóniával való szerb határon, és hogy jelentős felszerelést is oda irányítunk, közöttük hőérzékelő kamerákkal ellátott járműveket és, és megpróbáljuk délebbre tolni a védelmi vonalat. Szerbia nem akar az illegális migránsok parkolójává válni” - emelte ki Vučić köztársasági elnök, arra is emlékeztetve, hogy Szerbia a menekültek és a bajban levő emberek iránt mindig megértést és szolidaritást tanúsított, és ez így lesz a jövőben is. 
 
 
„Nagyon fontos, hogy megállapodást kötöttünk a readmisszóval, illetve azok kitoloncolásával kapcsolatban, akiknek nincs esélyük menedékjogot kapni, de minden áron a mi területeinken akarnak maradni. Ez nagyon fontos megállapodás a számunkra, mert repülőgépeket kell biztosítanunk ahhoz, hogy visszaszállítsuk őket az országaikba. Ez nagyon drága. Ezeket a költségeket megosztjuk a magyar és az osztrák partnereinkkel” - emelte ki Aleksandar Vučić, miközben köszönetet mondott Nehammer osztrák szövetségi kancellárnak a Szerbia iránti elkötelezettségéért és Orbán magyar miniszterelnöknek a Szerbiának nyújtott segítségért.
 
Karl Nehammer osztrák szövetségi kancellár megköszönte a szerb elnök meghívását és vendéglátását, továbbá a teljes bizalmon alapuló együttműködést. Elmondta, hogy Szerbia, Ausztria és Magyarország az illegális migráció és a szervezett bűnözés elleni küzdelemben  partneri kapcsolatot teremtettek.
 
„Eljutottunk addig a pontig, ahol az EU egyes tagországai a partneri kapcsolatok új formáit keresik azon kívül, ami  az EU-ban lehetséges, mert nem elegendő az, ami manapság az EU menedék-jogi rendszerén belül történik. Az utolsó találkozónk óta sok minden történt, Vučić elnök elérte a menedék-turizmus leállítását, és köszönettel tartozom neki azért, hogy komolyan vette Ausztria gondjait és hogy nem hagyott cserben bennünket a bajban” - mondta az orsztrák kancellár, és bejelentette, hogy Ausztria 100 rendőrt küld a határokon szolgáló közös egységekbe, s velük együtt megfelelően felszerelt járműveket és drónokat is. 
 
„Hálás vagyok Szerbiának és Magyarországnak, hogy elsőként indítunk projektumok a nem legálisan Szerbiában tartózkodó migránsok deportálásáról. Jómagam ezt a platformot javasoltam belügyminiszterként is és Szerbia rendelkezésére bocsátom” - mondta az osztrák kancellár hangsúlyozva, hogy Ausztriában már 96 000 menedék-kérelmet nyújtottak be, ez pedig azt jelenti, hogy az EU kérelmezési rendszere nem működik.
 
„Sürgősen határozatokra van szükség és örömmel tölt el, hogy a mi három országunk közösen dolgozik a határainak a védelmén. Ez erős jel az EU minden tagállama számára, hogy Magyarország és Auszria, a valóban erős és megbíztható Szerbiával együtt innen küld üzenetet Brüsszelnek” - hangsúlyozta Karl Nehammer, és rámutatott, hogy Ausztria szinte szenvedélyesen harcol a Nyugat-Balkán országainak az EU-ba történő felvételéért, továbbá azért, hogy „az olyan partnereknek, mint amilyen Szerbia, ne csak távlatot ígérjenek, hanem lehetővé tegyék a konkrét előrelépést is, mivel nagyon nagy kiívások várnak az illegális migráció, a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcban, de az energia-ellátás tekintetében is. A dolgok jobban működnek, ha azokkal közösen foglalkozunk” - szögezte le az osztrák kancellár.
 
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a hármas találkozó után megtartott közös sajtótájékoztatón kifejtette, hogy Magyarország különleges helyzetben van, mivel Ukrajna - ahol háború zajlik - a közvetlen szomszédja, ahonnan nyomás nehezedik rá, a másik nyomás pedig az, hogy Szerbián keresztük migránsok érkeznek a határaira.
 
 
„Ha veszélyben vagy te magad, az állampolgáraid és a gazdaságod, akkor egyetlen dologra kell törekedni, hogy ezt a veszélyt elhárítsd” - jelentete ki Orbán Viktor hangsúlyozván, hogy Magyarország békét akar, és hogy a magyar és a szerb nemzet sorsközösségben van egymással és kölcsönösen segíti egymást. 
 
Orbán Viktor megemlítette, hogy a november 15-ei bombatámadás következtében megszakadt a kőolaj szállítása a Barátság vezetéken, de a bajt a nap folyamán elhárították. 
A magyar miniszterelnök Belgrádban is rámutatott arra, hogy Magyarország már hosszú ideje folytatja a küzdelmet az illegális migráció ellen, és az idén már 250  ezer illegális határátlépést akadályozott meg, miközben 2015 óta 1,6 milliárd eurót költött el határvédelemre. 
 
Hozzátette: európai biztonsági szempontból Szerbia kulcsfontosságú ország és dicséretet érdemel, ám az illegális migrációtól való védelem még hatékonyabb lenne, ha Szerbia már az Európai Unió tagállama lenne. 
Magyarország arra törekszik, hogy Szerbia számára lehetővé tegyék az uniós tagságot. Amíg ez nem történik meg, a védelmi vonalat kell délebbre helyezni, és ez egy hosszadalmas folyamat - szögezte le Orbán Viktor.  
 
Forrás/Fotó: www.predsednik.rs